Toruń na spotkaniu YUFE w Bremie

Toruń na spotkaniu YUFE w Bremie

Przedstawiciele Torunia goszczą 13-14 października 2021 r. w niemieckiej Bremie na Town Hall Meeting czyli spotkaniu uniwersytetów zrzeszonych w konsorcjum YUFE.

Coroczny zjazd członków YUFE odbywa się w Bremie z okazji 50-lecia tamtejszego uniwersytetu. Wśród kilkudziesięciu gości wydarzenia są reprezentanci uczelni z dziesięciu krajów, ale także  politycy z poszczególnych regionów YUFE. Spotkanie jest miejscem dyskusji i wymiany doświadczeń dotyczących zarówno uniwersytetów, jak i miast, w których się one znajdują. Stąd obecność na zjeździe przedstawicieli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz zastępcy prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego. Miasto Brema reprezentują burmistrz Bremy dr Andreas Bovenschulte oraz senator ds. nauki dr Claudia Schilling.

YUFE oznacza radykalną zmianę w szkolnictwie wyższym. Naszym wspólnym celem jest stworzenie europejskiego uniwersytetu, który jest młody, nieelitarny, otwarty i inkluzywny. Cieszymy się na stymulującą wymianę w Bremie, aby dalej rozwijać ten proces ze wszystkimi partnerami i przedstawicielami świata polityki – mówi profesor Martin Paul z Uniwersytetu w Maastricht, przewodniczący YUFE Alliance.  

YUFE, czyli Młode Uniwersytety dla Przyszłości Europy (Young Universities for the Future of Europe) to jedno z 41 konsorcjów wybranych przez Komisję Europejską do budowy i testowania modelu Uniwersytetu Europejskiego – otwartego, nieelitarnego i integrującego różne środowiska, a także promującego innowacyjność, interdyscyplinarność oraz najwyższą jakość w badaniach i edukacji. YUFE tworzy dziesięć dynamicznych, młodych, skoncentrowanych na studentach uniwersytetów badawczych (łącznie ponad 190 tys. studentów i ponad 32 tys. pracowników) i czterech partnerów nieakademickich, zajmujących się edukacją wyższą, rynkiem pracy i przedsiębiorczością. Członkowie YUFE współpracują, by promować swoje programy edukacyjne, opracować mechanizmy ułatwiające mobilność studentów i pracowników oraz stworzyć model szkolnictwa wyższego bez granic, a jednocześnie dobrze osadzonego w lokalnym kontekście, reagującego na zmiany zachodzące w społeczeństwie i na rynku pracy. YUFE dąży do wzmocnienia idei kształcenia przez całe życie, podkreślenia wartości wielokulturowości, wielojęzyczności i integracji europejskiej. Pilotażowa edycja projektu potrwa do grudnia 2022 roku.

Badania i nauczanie są kluczem do sprostania niemal każdemu wyzwaniu przyszłościmówi burmistrz Bremy, dr Andreas Bovenschulte.Dlatego też konieczne jest wspieranie młodych ludzi w najlepszy możliwy sposób, odkrywanie i rozwijanie ich talentów i zdolności oraz oferowanie im najlepszej możliwej edukacji. I to niezależnie od ich pochodzenia czy zamożności rodziców. Międzynarodowość i networking stają się coraz ważniejsze.

Więcej informacji:
https://www.uni-bremen.de/en/yufe
www.yufe.eu

fot. Matej Meza / Universität Bremen

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*