Rocznica śmierci profesorów

Rocznica śmierci profesorów

Rocznica śmierci profesorów

14 kwietnia 2017 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Rasielewski oraz radna Rady Miasta Torunia Danuta Zając złożyli kwiaty na nagrobkach dwóch Honorowych Obywateli Torunia – prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa na cmentarzu przy ul. Gałczyńskiego.

16 kwietnia mija kolejna rocznica śmierci dwóch Honorowych Obywateli Torunia – prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa.

Obaj byli wybitnymi, znanymi i cenionymi w świecie naukowym profesorami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Torunia. Obaj odeszli 16 kwietnia – literaturoznawca prof. Artur Hutnikiewicz w 2005 roku, zaledwie dwa tygodnie po śmierci Papieża Jana Pawła II (również Honorowego Obywatela Torunia), natomiast historyk prof. Marian Biskup – 16 kwietnia 2012 r.

– Każdego roku przychodzimy i wspominamy naszych Honorowych Obywateli mówił zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Rasielewski. – Profesor Biskup był przede wszystkim ciepłym człowiekiem – wspominał profesora Zbigniew Rasielewski.


Prof. Marian Biskup pochodził z Inowrocławia, gdzie urodził się w 1922 r. Po wojnie na stałe zamieszkał w Toruniu. Jest autorem wielu książek i artykułów o historii Torunia i jego wybitnych mieszkańcach, przede wszystkim o Mikołaju Koperniku. Niestrudzony badacz materiałów źródłowych historii Pomorza, Zakonu Krzyżackiego i Torunia. Imponujący jest zakres jego działalności naukowej i redakcyjnej, m.in. kierowanie jednym z najlepszych periodyków historycznych w Polsce – „Zapiskami Historycznymi”. Dzięki niemu powołano do życia m.in. Olimpiadę Historyczną. Jego życie i kariera zawodowa były nierozerwalnie związane z Toruniem. Studia magisterskie na UMK – 1949-52, nauczyciel w toruńskiej szkole średniej – 1947-51, przez 15 lat pracował na UMK – 1957-72, docent – 1958, prof. nadzwyczajny – 1961; prof. zwyczajny Zakładu Historii średniowiecznej. Od 1955 r. działał w Towarzystwie Naukowym w Toruniu, w 1965 r. został sekretarzem generalnym TNT, w 1983 r. został wybrany prezesem Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Urodzony we Lwowie w 1916 r. prof. Artur Hutnikiewicz mieszkał w Toruniu od 1946 r., kiedy objął stanowisko starszego asystenta w Katedrze Teorii Literatury i Literatury Porównawczej na UMK. Przeszedł wszystkie szczeble kariery uniwersyteckiej: doktoryzował się w 1948 r. rozprawą o twórczości Żeromskiego, w 1962 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1973 r. profesorem zwyczajnym. W latach 1956-58 był prodziekanem Wydziału Humanistycznego, do 1968 r. kierownikiem Katedry Literatury Polskiej XX w., następnie w latach 1973-86 kierownikiem Zakładu Historii Literatury Polskiej, a od 1980 r. do 1986 r. dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej. Przez wiele lat działał w Towarzystwie Naukowym w Toruniu. W swoim dorobku miał ponad 200 rozpraw i esejów, m.in. studium „Żeromski i naturalizm”, rozprawę „Twórczość literacka Stefana Grabińskiego (1887-1936)”, wielokrotnie wznawianą monografię „Stefan Żeromski” oraz kompendium wiedzy o literaturze XX w. „Od czystej formy do literatury faktu”. Wykształcił w Toruniu 450 magistrów filologii polskiej, 12 doktorów i 8 doktorów habilitowanych. Jego nazwisko wymienił wśród najbardziej znaczących dla polskiej nauki Jan Paweł II podczas pobytu na toruńskim UMK w czerwcu 1999 r.

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*