100. urodziny Pani Jadwigi

100. urodziny Pani Jadwigi

Setne urodziny obchodzi pani Jadwiga Maria Strawińska. Z tej okazji życzenia dostojnej jubilatce złożył prezydent Michał Zaleski.

– Gratuluję wytrwałości i sił witalnych, dzięki którym możemy Panią czcić jako dostojną mieszkankę Torunia. Życzę Pani dużo radości i miłości ze strony swoich najbliższych i przyjaciół. Niech Pani nie brakuje zdrowia, by jak najdłużej cieszyć nas swoją obecnością i być wśród torunian ostoją trwałych wartości – tymi słowami zwrócił się do dostojnej jubilatki prezydent Michał Zaleski, który złożył jej wizytę w dniu 13 października 2021 r.

Pani Jadwiga urodziła się 7 października 1921 r. w rodzinie zaangażowanej w życie społeczne i kulturalne Torunia. Jej matka była Anna Berta Przybył z domu Rutke, a ojcem Eugeniusz Przybył – znany toruński bibliofil, społecznik i malarz. Był on mocno zaangażowany w życie kulturalne miasta, m.in. pod koniec 1920 r. został członkiem założycielem i aktywnym działaczem Konfraterni Artystów, którą kierował od grudnia 1930 do października 1931. W 1926 r. został współzałożycielem Towarzystwa Bibliofilów im. Joachima Lelewela w Toruniu, z którym był związany do końca życia. Aby uhonorować zasługi Eugeniusza Przybyła oraz jego drugiej żony Janiny dla miasta, zostali oni patronami ulicy na osiedlu Rubinkowo.

Pani Jadwiga czas II wojny światowej przeżyła w ówczesnym województwie kieleckim. Po wojnie studiowała w Łodzi, zdobyła wykształcenie ekonomiczne, w tym mieście też zamieszkała. Znalazła zatrudnienie w Zjednoczeniu Przemysłu Celulozowo-Papierniczego w Łodzi, a po przejściu na emeryturę wciąż pracowała jako księgowa.

W styczniu 1953 roku wyszła za mąż za Andrzeja Konstantego Strawińskiego, który zmarł w roku 2011 w Toruniu. Państwo Strawińscy doczekali się dwóch synów, Tomasza i Marka, dwóch wnuków oraz dwójki prawnuków.  

W Toruniu pani Jadwiga mieszka od 14 lat. Zdecydowała o przekazaniu rękopisów pamiętnika swego ojca, które są świadectwem życia kulturalnego i społecznego Torunia. Na ich podstawie Towarzystwo Miłośników Torunia wydało dwie książki, opracowane przez prof. Janusza Tondla i Romana Tondla: „Toruń okupacyjny – Dziennik Eugeniusza Przybyła” i „Toruń. Pierwszy rok w Nowej Polsce. Luty 1945 – styczeń 1946 w Dzienniku malarza i bibliofila”.

Fot. Lech Kamiński

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*