Pamięć o deportowanych

Pamięć o deportowanych

W 77. rocznicę kolejnej, kwietniowej deportacji Polaków na Sybir przedstawiciele miasta spotkali się z toruńskimi Sybirakami i złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową w krużganku kościoła Wniebowzięcia NMP.

W kwietniu 1940 r. deportacja na Syberię, do zachodniego i północno-wschodniego Kazachstanu, dotknęła ok. 320 tysięcy mieszkańców terenów wschodniej Polski, od dawnego województwa lwowskiego po Grodno, Białystok i Polesie. 80 proc. tej grupy stanowiły kobiety i dzieci. Rozdzielono wówczas wiele rodzin – mężczyźni byli kierowani do cięższych robót, kobiety do kołchozów i obozów pracy, dzieci do żłobków i domów dziecka.

„Krasnaja Zwiezda” napisała wówczas, że „Wszyscy najbardziej niebezpieczni kontrrewolucjoniści z zachodniej Ukrainy zostali uwięzieni i zgromadzono przeciw nim olbrzymi materiał dowodowy”, gdy tymczasem wielu z dzisiejszych Sybiraków było wówczas małymi dziećmipodaje Jan Myrcha, prezes Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu.Pod długich latach nieliczni z nich powrócili do Ojczyzny.

O tych dramatycznych losach wielu Polaków przypominają w Toruniu coroczne uroczystości w rocznicę deportacji. W tym roku miasto zaprosiło Sybiraków do Domu Harcerza na uroczyste spotkanie z zastępcą prezydenta Andrzejem Rakowiczem. Była to okazja do odznaczenia wyróżniających się członków  związku i wspomnień o sybirackich losach. Uczestnicy uroczystości udali się następnie do krużganków kościoła Wniebowzięcia NMP, gdzie złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą deportowanych na Syberię.

77. rocznica deportacji Polaków na Syberię

Zdjęcie z galerii 77. rocznica deportacji Polaków na Syberię

Zdjęcie z galerii 77. rocznica deportacji Polaków na Syberię

Zdjęcie z galerii 77. rocznica deportacji Polaków na Syberię

Zdjęcie z galerii 77. rocznica deportacji Polaków na Syberię

Zdjęcie z galerii 77. rocznica deportacji Polaków na Syberię

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*