Dzieje Torunia 2017

Dzieje Torunia 2017

Hubert Gimiński z Gimnazjum nr 28 został Superlaureatem XVII Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia”.

Celem konkursu jest poznanie historii naszej małej Ojczyzny – Torunia. Uczestnicy konkursu mają być ambasadorami naszego miasta w krzewieniu wiedzy o nim w Polsce, Europie i na innych kontynentach. Konkurs odgrywa ważną rolę w procesie kształtowania  tożsamości regionalnej wśród młodych ludzi, dbających o dziedzictwo kulturowe i  historyczne poprzednich  pokoleń. Rywalizacja niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów toruńskich szkół. Jest on nie tylko szansą dla młodych miłośników historii do zdobycia nagród i prestiżu, ale głównie wyjątkową okazją do pogłębienia wiedzy o Toruniu. 

Tematem przewodnim tegorocznej, 17. edycji „Dziejów Torunia” była „Historia toruńskiego piernika”. Tematyka XVII edycji konkursu uwzględniała również zagadnienia związane z Rokiem Rzeki Wisły oraz wpisaniem Zespołu Staromiejskiego Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, w 20-lecie tego wydarzenia.

Do etapu miejskiego, który odbył się w czwartek 6 kwietnia 2017 roku, zakwalifikowało się 125  uczniów z 52 toruńskich szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. Pierwszy etap finału to test konkursowy, który wyłonił po 10 finalistów z każdego poziomu szkół. Zwycięzcy etapu pisemnego zmierzyli się w piątek, 7 kwietnia w superfinale, który padł łupem Huberta Gimińskiego z Gimnazjum nr 28. Zwycięzca otrzymał tytuł Superlaureata, bon podarunkowy o wartości 500 zł, ufundowany przez miasto Toruń i faksymile dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus…”, ufundowane przez Fabrykę Cukierniczą Kopernik SA. Wśród finalistów ze szkół podstawowych najlepsza była Maria Wierzbicka  ze Szkoły Podstawowej nr 5, a spośród finalistów ze szkół ponadgimnazjalnych Daniel Hartowicz z I Liceum Ogólnokształcącego.

Zostały też wręczone nagrody w konkursie na prezentację multimedialną na temat „Historia toruńskiego piernika”, w którym zwyciężyła Joanna Brozdowska z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.

Finałową galę uświetnił program artystyczny przygotowany przez uczniów VIII LO pod kierunkiem pani Moniki Jędrzejewskiej-Gmiterek. Była to m.in. przezabawna opowieść o historii toruńskiego piernika i jego najsłynnieszych smakoszach, w rolę których wcielili się licealiści.

Finał konkursu „Dzieje Torunia” 2017

Zdjęcie z galerii Finał konkursu "Dzieje Torunia" 2017

Zdjęcie z galerii Finał konkursu "Dzieje Torunia" 2017

Zdjęcie z galerii Finał konkursu "Dzieje Torunia" 2017

Zdjęcie z galerii Finał konkursu "Dzieje Torunia" 2017

Zdjęcie z galerii Finał konkursu "Dzieje Torunia" 2017

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*