Droga Krzyżowa

Droga Krzyżowa

W piątek, 7 kwietnia 2017 r. ulicami Starówki przeszła poprzedzająca Wielkanoc procesja Drogi Krzyżowej.

Wierni wyruszyli o godz. 17:00 spod kościoła garnizonowego na placu Św. Katarzyny. Przeszli przez plac i ulicę św. Katarzyny, Rynek Nowomiejski, ul. Królowej Jadwigi, Szeroką i Żeglarską do katedry Św. Janów. Tam została odprawiona Msza święta. Nabożeństwu przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski. W procesji Drogi Krzyżowej uczestniczył zastępca prezydenta Torunia, Zbigniew Fiderewicz.

Droga Krzyżowa to wielkopostne nabożeństwo adoracyjne, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia Go do grobu. Tradycja ta powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Liczbę czternastu stacji ustalono w XVII wieku. W kościołach Droga Krzyżowa przedstawiana jest w obrazach lub rzeźbach rozmieszczonych na ścianach bocznych świątyni. W trakcie procesji wierni modlą się i śpiewają rozważając słowa Męki Pańskiej. 


Droga Krzyżowa ulicami Starówki

Zdjęcie z galerii Droga Krzyżowa ulicami Starówki

Zdjęcie z galerii Droga Krzyżowa ulicami Starówki

Zdjęcie z galerii Droga Krzyżowa ulicami Starówki

Zdjęcie z galerii Droga Krzyżowa ulicami Starówki

Zdjęcie z galerii Droga Krzyżowa ulicami Starówki

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*