Odsłonięcie tablicy Angers

Odsłonięcie tablicy Angers

Prezydent Torunia Michał Zaleski i zastępca Mera Angers Michelle Moreau, odsłonią 3 listopada 2016 r. o godz. 13:00, tablicę partnerskiego miasta Torunia – Angers. Tablica zawiśnie na budynku głównym Urzędu Miasta Torunia przy Wałach gen. Sikorskiego 8.

Delegacja, na czele z zastępcą mera Angers Michelle Moreau, przybywa do Torunia wieczorem, 2 listopada 2016 r. W jej składzie są jeszcze zastępca dyrektora ds. zarządzania zasobami ludzkimi, warunkami pracy i kontaktami międzynarodowymi Benoit Pilet oraz pracownik wydziału kontaktów międzynarodowych Bruno Gourdon. Pozostaną oni w Toruniu do piątku, 4 listopada.

Nasi francuscy partnerzy w czwartek, 3 listopada zwiedzą z przewodnikiem Toruń oraz poznają tajniki wypieku pierników w Muzeum Toruńskiego Piernika. Następnie, około południa spotkają się z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Po spotkaniu o godz. 13:00 prezydent Torunia Michał Zaleski i zastępca Mera Angers Michelle Moreau, odsłonią tablicę pamiątkową Angers na budynku głównym Urzędu Miasta Torunia przy Wałach gen. Sikorskiego 8. W planach francuzi mają jeszcze spotkanie z przedstawicielami Towarzystwa Miast Partnerskich Torunia.

Warto wiedzieć, że umowę w sprawie partnerstwa Torunia i francuskiego Angers podpisano 9 maja 2016 r. Z francuskim partnerem zamierzamy współpracować m.in. w dziedzinach: edukacji i wymiany młodzieży, kultury i turystyki, ochrony środowiska oraz edukacji ekologicznej.

Uchwałę w sprawie współpracy partnerskiej z Angers toruńska Rada podjęła 7 kwietnia.

Toruń i Angers łączy bardzo wiele. Oba miasta są historyczne, uniwersyteckie, są dawnymi portami rzecznymi, mają wspaniałe zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zbliżoną liczbę ludności. Dodatkowo w Angers jest bardzo aktywne środowisko polonijne, działa Stowarzyszenie Polsko-Angerskie. To spuścizna po fakcie, że od października 1939 do czerwca 1940 w Angers mieściła się siedziba Polskiego Rządu na Uchodźstwie.

Także Toruń jest już obecny w historii francuskiego miasta – w 1985 r. została podpisana umowa dotycząca współpracy UMK i jednego z dwóch tamtejszych uniwersytetów. W jej ramach prowadzona jest wymiana kadry naukowej oraz studentów Socratesa, a także nadawane są podwójne doktoraty. Ożywione kontakty Torunia i Angers prowadzone są od 2007 roku. Regularnie prowadzona jest wymiana edukacyjna, prowadzona przez toruńskie Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4 i Gimnazjum nr 3.

Angers leży w zachodniej Francji, nad brzegiem rzeki Maine, kilka kilometrów od Loary. Do Torunia jest stamtąd 1758 km.

Fot. Thierry Bonnet

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*