Kolejny nagrobek będzie odnowiony

Ponad 13 tys. zł przyniosła tegoroczna kwesta na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Mimo deszczowej aury mieszkańcy i goście miasta jak zawsze hojnie wsprali zbiórkę funduszy na odnowę starych nagrobków.

To juz czternasta edycja wspólnej akcji Urzedu Miasta i Towarzystwa Miłosników Torunia, której celem jest ratowanie nagrobków na cmentarzu św. Jerzego – cennych artystycznie lub należących do zasłużonych torunian. W ubiegłym roku udało się zebrać 15 176 zł, a w ciągu minionych trzynastu lat kwestowania już ponad 150 tys. zł, co umożliwiło odnowienie i otoczenie opieką 24 nagrobków – pojedynczych pomników i kwater rodzinnych z kilkoma nagrobkami. W tym roku – mimo padającego przez cały dzień deszczu – do puszek trafiło 13 138 zł i 47 groszy, 11 euro, dolar kanadyjski i korona szwedzka.

Fundusze te zostaną przeznaczone odnowienie kwatery zbiorowej rodziny Araczewskich – toruńskich rzemieślników i przedsiębiorców z okresu zaborów i dwudziestolecia międzywojennego. Kwatera, a przede wszystkim piękna rzeźba Chrystusa usytuowana na cokole, jest klasycznym przykładem sztuki sepulkralnej okresu modernistycznego. W mogile spoczywają: Bronisław Araczewski, Teodor Araczewski, Pelagia Araczewska, Anastazja z Lipińskich Araczewska, Kazimiera z Araczewskich Krystek, Anna Krystek oraz Aleksander Krystek. Firmy należące do Araczewskich usytuowane były głównie u zbiegu ulic: Szewskiej i Chełmińskiej. Należały do nich: palarnia kawy, sklep rzeźnicki oraz salon golarsko-fryzjerski. Właściciel tego ostatniego, Bronisław Araczewski, był także fryzjerem teatralnym – wyrabiał m.in. peruki dla lalek.

Z funduszy tegorocznej kwesty naprawione będzie również ogrodzenie nagrobka lekarki pediatry Kazimiery Biuszel-Karnickiej, który był odnawiany w 2012 r.

Jak co roku kwestowało wielu znanych torunian: samorządowcy, w tym prezydent Torunia i radni miejscy, członkowie Towarzystwa Miłośników Torunia, muzycy, aktorzy, muzealnicy i konserwatorzy, bracia kurkowi, dziennikarze i strażacy. Jak zawsze obecni byli marynarze z patronackiego okrętu miasta ORP Toruń. Łącznie przez cały dzień kwestowało ponad 80 osób.

Zeszłoroczna kwesta pozwoliła na odrestaurowanie nagrobka Adolfa Legiejko – działacza społecznego i niepodległościowego Kresów Wschodnich, uczestnika walk o granice Drugiej Rzeczypospolitej, sędziego Sądu Okręgowego w Wilnie oraz członka Sądu Honorowego w Kole Wileńskim Zrzeszenia Sędziów i Prokuratorów. Prace przy nagrobku wykonali studenci Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych UMK pod kierunkiem prof. Jadwigi Łukaszewicz.

Warto odnotować, że w latach 2015/2016 z budżetu miasta zostały utwardzone alejki główne cmentarza św. Jerzego oraz wykonany remont ogrodzenia od strony ul. Gałczyńskiego. Naprawione zostało również ogrodzenie cmentarza św. Jakuba przy ul. Antczaka.

Kwesta na cmentarzu św. Jerzego 2016

Zdjęcie z galerii Kwesta na cmentarzu św. Jerzego 2016

Zdjęcie z galerii Kwesta na cmentarzu św. Jerzego 2016

Zdjęcie z galerii Kwesta na cmentarzu św. Jerzego 2016

Zdjęcie z galerii Kwesta na cmentarzu św. Jerzego 2016

Zdjęcie z galerii Kwesta na cmentarzu św. Jerzego 2016

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*