Zasłużeni dla Wisły

Zasłużeni dla Wisły

Prezydent Torunia uhonorowany Pierścieniem Hallera. Odznaczenie zostało mu wręczone 31 marca 2017 r., podczas obchodów jubileuszu 20-lecia Związku Miast Nadwiślańskich.

Związek Miast Nadwiślańskich został powołany do życia z inicjatywy Torunia i Gdańska 6 grudnia 1996 r. Uroczyste podpisanie aktu założycielskiego nastąpiło 31 maja 1997 r. w Gdańsku. Zgodnie ze statutem siedziba związku jest w Toruniu. Funkcję prezesa pełni obecnie gdańszczanin dr Tomasz Sowiński. Głównym celem organizacji jest inicjowanie i wspieranie działań związanych z Wisłą – jej ochroną, przywróceniem dawnej rangi i zagospodarowaniem, m.in. na cele kulturalne, sportowe i rekreacyjne.

Uroczystość 20-lecia ZMN odbyła się w Ratuszu Staromiejskim. Przybyli na nią przedstawiciele miast członkowskich związku, obecnie jest ich 24. Toruński samorząd reprezentowali prezydent Michał Zaleski i radni Michał Frąckiewicz i Barbara Królikowska -Ziemkiewicz. Najpierw delegaci spotkali się na roboczym walnym zgromadzeniu, podczas którego podsumowano miniony rok oraz ustalono plany na kolejny. Potem nastąpiła jubileuszowa część spotkania, podczas której prezes związku dr Tomasz Sowiński wręczył osobom szczególnie zasłużonym dla spraw organizacji Krzyże Związku Miast Nadwiślańskich.

Wyjątkowe wyróżnienie odebrał za działania na rzecz Wisły prezydent Torunia Michał Zaleski – replikę złotego Pierścienia Hallera, którym w 2007 r. Związek Miast Nadwiślańskich został nagrodzony przez Ligę Morską i Rzeczną. Spośród „wiślanych” inicjatyw podjętych w Toruniu w ostatnich latach warto wymienić m.in.: rekreacyjne zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego, remont nabrzeża wraz z urządzeniem nowych miejsc cumowania dla łodzi i kajaków, a także budowę nowej przystani sportów wodnych. Obecnie miasto przygotowuje sie do nowego zagospodarowania części bulwaru pomiędzy mostami kolejowym i drogowym. Wisła jest też miejscem licznych imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, m.in. koncertów, pokazów, regat i mistrzostw motorowodnych.

Pierścień Hallera – replika najwyższego odznaczenia Ligi Morskiej i Rzecznej

Zbiegające się dwa wydarzenia -jubileusz 20-lecia Związku Miast Nadwiślańskich i Rok Rzeki Wisły – są doskonałą okazją do przypomnienia roli Wisły w rozwoju polskich miast i wzmożenia naszych wspólnych działań na rzecz przywrócenia rzece odpowiedniej rangi mówił prezydent Michał Zaleski. – Mam nadzieję, że dzisiejsze Walne Zebranie oraz jubileuszowe seminarium nie pozwolą nam spocząć na laurach. W sprawach Wisły mamy bowiem wspólnie sporo do zrobienia, o czym przypomina nam choćby to, co w ostatnich miesiącach usłyszeliśmy w sprawie pobudzenia żeglugi śródlądowej na Odrze.

Prezydent przypomniał też o kilku ważnych inicjatywach związku, jak: popieranie zamysłu budowy stopnia wodnego na Wiśle poniżej Zbiornika Włocławskiego, obecność przedstawicieli związku na Polskim Forum Korytarza Bałtyk – Adriatyk, sopockiej debacie o europejskich korytarzach transportowych, spotkaniach Narodowej Rady Rozwoju czy na Krajowym Forum Wodnym.

Uroczystość zakończył wykład prof. dr hab. Zygmunta Babińskiego z UKW.

Honorowy Patronat nad uroczystościami objęli: Piotr Całbecki Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Michał Zaleski Prezydent Miasta Torunia, Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska.

20 lat Związku Miast Nadwiślańskich

Zdjęcie z galerii 20 lat Związku Miast Nadwiślańskich

Zdjęcie z galerii 20 lat Związku Miast Nadwiślańskich

Zdjęcie z galerii 20 lat Związku Miast Nadwiślańskich

Zdjęcie z galerii 20 lat Związku Miast Nadwiślańskich

Zdjęcie z galerii 20 lat Związku Miast Nadwiślańskich

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*