Ikar kwietniowy

Ikar kwietniowy

Okładka kwietniowego "Ikara", autorka: Dagmara Pochyła

Popularyzacja – to słowo przychodzi na myśl, gdy rzucimy okiem na najważniejsze kwietniowe wydarzenia w Toruniu. O wszystkich można przeczytać w kwietniowym „Ikarze”, który jest już dostępny w wersji papierowej i elektronicznej.

Szlachetnego zadania wyjaśniania w atrakcyjny sposób zawiłości różnych dziedzin wiedzy podejmie się po raz siedemnasty Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Hasłem przewodnim jest w tym roku „Rzeka Wisła”. Sukcesem w popularyzacji trudnej muzyki może się pochwalić Towarzystwo Bachowskie. Po raz siódmy odbędzie się cykl comiesięcznych koncertów muzyki dawnej, która – dzięki temu, że ciekawie zaprezentowana – wypełnia salę koncertową po brzegi. Połączeniem klasyki z muzyką popularną będzie zaś koncert „Dire Straits symfonicznie”, na który zaprasza Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Odbiorcy często podchodzą z dystansem do sztuki współczesnej. Powojenną historię polskiej plastyki przybliży w Centrum Sztuki Współczesnej wystawa „Tu jesteśmy” z kolekcji Krzysztofa Musiała. Świetnym uzupełnieniem ekspozycji w CSW będzie w Galerii Wozownia prezentacja prac jednej z najważniejszych polskich artystek Ewy Kuryluk. Zainteresowanych zbliżeniem do odległych kultur odsyłamy do Muzeum Podróżników, gdzie obejrzeć można dzieła sztuki z wyspy Bali. Do Japonii z kolei zabierze nas Emilia Fujigaki w rozmowie zamieszczonej w „Ikarze”. To skromny wkład pisma w kwietniową popularyzację.

A że słowo „popularyzacja” stoi blisko słowa „popularność”, w cyklu portretów toruńskich artystów Marcin Treichel przedstawił w tym miesiącu na wewnętrznej okładce „Ikara” Łukasza Ignasińskiego, zdobywcę Wilama Publiczności dla najbardziej popularnego aktora Teatru im. Wilama Horzycy. Widzowie docenili zapewne przede wszystkim jego brawurową rolę Zbyszka z Bogdańca w inscenizacji „Krzyżaków” Sienkiewicza.

Autorką okładki jest Dagmara Pochyła

Toruński Informator Kulturalno-Artystyczny „Ikar” jest pismem, którego najważniejszą rolą jest zapowiadanie wydarzeń kulturalnych odbywających się w danym miesiącu w Toruniu. Oprócz kalendarium zbierającego wszystkie wydarzenia, czytelnicy znajdują tu także szersze zapowiedzi ważniejszych imprez, artykuły dotyczące miasta oraz wywiady z ciekawymi twórcami. Pismo dociera do odbiorców za pośrednictwem wszystkich toruńskich instytucji kultury, Ośrodka Informacji Turystycznej, bibliotek oraz często odwiedzanych klubów i restauracji. Obecnie jego nakład to 3000 egzemplarzy. Specyfiką miesięcznika jest to, że co miesiąc okładkę pisma projektuje inny (zwykle toruński) artysta.

Kwietniowy numer w wersji elektronicznej do pobrania TUTAJ

Można go również przeglądać na platformie ISSUU

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*