Grad medali Polaków w Daegu

61 medali zdobyli Polacy podczas VII Halowych Mistrzostw Świata w LA Masters. Wśród reprezentantów znalazł się torunianin, Wacław Krankowski.

Zakończyły się VII Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Impreza odbyła się w dniach 19 – 25 marca w Daegu (Korea Południowa).

Do mistrzostw zgłosiło się 4 324 zawodniczek i zawodników (w tym 2 820 Koreańczyków), reprezentujących 73 państwa. Poza Koreą najliczniejsze reprezentacje zgłosili: Japonia – 152,  Wielka Brytania – 109, USA – 102, Hong Kong – 88, Australia – 84, Hiszpania – 81, Niemcy – 73, Francja – 70. Polskę reprezentowały 43 osoby (9 kobiet i 34 mężczyzn).

Wśród  43 Polaków był tylko jeden reprezentant naszego województwa, mieszkaniec Torunia Wacław Krankowski, prezes Polskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki. – Były to rekordowe, pod względem zdobytych medali, mistrzostwa świata. Startowaliśmy w 22 edycjach halowych i stadionowych mistrzostw świata i mimo, iż sześciokrotnie mieliśmy liczniejsze reprezentacje, to właśnie w Daegu zdobyliśmy, najwięcej, aż  61 medali. Dla porównania podam, że na ostatnich (przed Daegu) mistrzostwach w Budapeszcie 75 zawodników polskich zdobyło 33 medale, a na ubiegłorocznych mistrzostwach w Perth 53 osoby zdobyły 55 medali. Uzyskane wyniki świadczą o naszych dużych możliwościach, co przy uwzględnieniu absencji bardzo wielu naszych potencjalnych medalistów daje nadzieje na dużo większe zdobycze medalowe w niedalekiej przyszłości mówi Wacław Krankowski.

Ostatecznie, Polacy zajęli 9 miejsce w klasyfikacji medalowej. W Daegu 7 spośród 9 kobiet zdobyło 20 medali (9 złotych – 7 srebrnych – 4 brązowe), a 34 mężczyzn 41 medali (16 – 11 – 14). W sumie spośród 43 startujących Polaków, aż 31 zdobyło medale. Wśród nich był Wacław Krankowski, który zdobył aż 4 medale: złoto w pchnięciu kulą (12.58), srebro w rzucie młotem (42.06), brąz w rzucie ciężarkiem (16.44) i rzucie dyskiem (41.44).

Warto podkreślić, że podczas ceremonii zakończenia Halowych Mistrzostw Świata w Daegu, Prezydent World Masters Athletics Stan Perkins, przekazał flagę WMA przedstawicielowi następnego organizatora – czyli Toruniowi, który gościł będzie tę imprezę w 2019 roku.

61 medali Polaków podczas VII Halowych Mistrzostw Świata w LA Masters

Zdjęcie z galerii 61 medali Polaków podczas VII Halowych Mistrzostw Świata w LA Masters

Więcej informacji

Informacje o Toruniu

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa. Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!